Svátek slaví Chianti!
Někomu možná už začal školní rok, ale mně zrovna dovolená v Toskánsku. A jako perfektní souhrou náhod připadá na dnešek 3.9. národní den Chianti (připadá vždy na první pátek v září)! Tak se na něj pojďme podívat z blízka, a to jak na víno, tak stejnojmennou oblast.
Chianti je jednou z nejznámějších, a také velmi významnou oblastí Toskánska, která se nachází mezi Sienou a Florencií.
Dříve se jednalo o velmi malou oblast, kterou v roce 1716 legislativně vymezil toskánský velkovévoda Cosimo III. Medicejský, kde se Chianti tradičně vyrábělo. V roce 1932 se původní historická oblast Chianti rozšířila především na sever a dostala jméno Chianti Classico, k níž navíc přibilo dalších 6 oblastí spadající do Chianti - Colli Aretini, Colli Fiorentini, Coline Pisane, Coli Senesi, Montalbano a Rufina. Z podoblasti Colli Fiorentini se pak v roce 1996 vyčlenila osmá oblast Montespertoli.
Pokud se bavíme o Chianti jako o víně jedná se o cuvée (u nás tzv. kupáž). Víno prodávané jako Chianti má tedy svá pravidla, podobně jako je tomu u Prosecca. Musí obsahovat minimálně 70% odrůdy Sangiovese, zbytek smí tvořit ostatní toskánské odrůdy - modré i bílé. Bílé odrůdy ale nesmí překročit jednotlivě ani společně 10% a odrůdy Cabernet Franc a Cabernet Sauvignon nemohou jednotlivě ani společně překročit 15%.
U Chianti Classico DOCG platí ještě přísnější pravidla - minimálně 80% Sangiovese, mohou se také přidávat místní toskánské modré odrůdy, ale přidávání bílých odrůd bylo v roce 2006 zakázáno.
Zde tedy vidíme, že pravidla kolem výroby vín se mohou neustále měnit. Dalším příkladem je povolení výroby Chianti ze 100% Sangiovese z r. 1995.
Pravidla u vína Chianti nejsou jen pro poměry jednotlivých odrůd, ale také pro dobu jeho zrání. Chianti, Chianti Colli Aretini, Chianti Coline Pisane, Chianti Coli Senesi a Chianti Montalbano musí zrát 6 měsíců. Chianti Montespertoli zraje 9 měsíců a Chianti Classico, Chianti Colli Fiorentini a Chianti Rufina minimálně 1 rok v sudu a 3 měsíce v láhvi. Dále se můžete setkat s Chianti Classico Riserva, zde víno musí zrát aspoň 2 roky v sudu a 3 měsíce v láhvi. A nakonec máme Chianti Classico Gran Selezione - minimální zrání v sudu 2,5 roku a v láhvi opět 3 měsíce a jedná se o víno produkované z konkrétní vinice nebo selekce nejlepšího výběru hroznů.
Další zajímavostí u Chianti Classico je černý kohout, kterého najdete na láhvi a je symbolem oblasti (italsky Gallo Nero). Také se k němu váže legenda.
Florencie a Siena spolu ve středověku dlouho soupeřily o území a vliv. Kolem roku 1300 chtěla obě válčící města své spory ukončit. Domluvily se, že v konkrétní den až zakokrhá kohout, vypustí každé svého posla/jezdce na cca 50 km dlouhou trasu mezi městy. Tam, kde se poslové setkají, bude nová hranice. Zatímco Siena si vybrala nejlepšího jezdce, koně i opeřence (dobře krmeného, bílého kohouta), Florencie vsadila vše na černého kohouta, kterého navíc málo krmila, držela ho v malé kleci a odpírala mu denní světlo.
Volba kohouta se nakonec ukázala jako nejdůležitější. Vyhladovělý florentský kohout začal kokrhat ještě před úsvitem, ihned po vyndání z klece. Florentský jezdec tak vyrazil o dost dříve a potkal se se sienským konkurentem 12 km před Sienou ve Fonterutoli. Výsledkem bylo, že téměř celé Chianti připadlo florentské republice a černý kohout se stal později symbolem Chiantské ligy (Lega del Chianti), která byla založena v roce 1394 a plnila obrannou a administrativní funkci v rámci florentské republiky (bránila opět především před Sienou).
A co Chianti a jídlo? Díky tomu, že má Chianti vína od mladých po ty starší a zralejší, tak se dá nakombinovat opravdu ke spoustě pokrmů. V Itálii je oblíbené především proto, že se hodí i k jejich proslulé pastě a pizze, sýrům, ale i ke steaku ad. Takže se opravdu nemusíte bát, že byste u Chianti šlápli vedle. S chutí do něj :)